باغ بام بام سبز ایرانی

بام سبز ایرانی

انواع دیواره ها بر حسب مصالح ساختمانی

انواع دیواره ها بر حسب مصالح ساختمانی

1- دیواره های سنگی

برای احداث اینگونه دیواره ها ، لازم است ابتدا از قطعات بزرگ سنگ و به تدریج که ارتفاع دیواره بالا می آید ، از قطهع سنگ های کوچک تر استفاده کنیم . گاهی دیواره ها دارای شیب بسیار ملایمی است که می تواند بر حسب شیب زمین تعداد آنها متفاوت و متغییر باشد.برای احداث دیواره های شیب دار ، گاهی تنوع همانند پله در فرم دیواره ایجاد می کنند. سنگهایی که به منظور احداث دیواره ها بکار می روند ، ممکن است کاملا فرم داده شده یا به شکل طبیعی باشد. بر حسب موقعیت زمین ، می توان دیواره ها را با ارتفاع های مختلف ، صاف و منطبق احداث نمود.

2- دیواره های بتونی

ساختن دیواره های بتونی جالب نمی باشد. ولی می توان با بکار بردن سنگ (در داخل آنها به منظور تولید برجستگی )یا حفره هایی در آن ایجاد نمود که در داخل آنها خاک باغبانی ریخته و با کاشت انواع گیاهانی که در لایه های تخته سنگ ها رشد می کنند ، تزئین کرد.

3- دیواره های سفالی

در این مورد از قطعات سفلی مسطح برای ساختن دیواره های تزئینی به اندازه های کوچک استفاده می شود که بسیار جالب توجه بوده و بین قطعات هر قشر سفال ، یک ملات ضخیم گذاشته می شود.

4- دیواره های آجری و موزائیکی

مصالح ساختمانی در اینگونه دیواره ها ، شامل انواع آجرها به اشکال مختلف و ابعاد متغییر می باشد . گاهی در لابلای این گونه دیواره ها گیاهان رونده یا گیاهان چسبنده کاشته می شود.

5- دیواره های سبز یا پرچین

دیواره هایی که از گیاهان همیشه سبز ایجاد می شوند ، پرچین نامیده و بر حسب نوع گیاه و منظور خاص ، دارای ارتفاع مختلف می باشند. پرچین بیشتر در اطراف منازل ییلاقی یا پارک ها ویا ... به عنوان دیواره همیشه سبز کاربرد دارد.در پاره ای موارد ، پرچین به طور منقطع یا سرتاسری در کنار نرده ها به عنوان دیواره همیشه سبز حفاظتی به کار می رود.

تعدادی از گیاهانی که به عنوان پرچین یا دیواره سبز کاربرد دارند

1- اسپیره سفید یا گل عروس

2- اسپیره پُرپر

3- اسپیره سرخ

4- اسپیره رعنا

5- اسپیره سرخ ابلق

6- برگ نو برگ درشت

7- برگ نو معمولی

8- برگ نو ابلق طلایی

9- شمشاد رسمی

10- شمشاد ابلق سفید

11- شمشاد ابلق زرد

12- شمشاد نعنایی

13- شمشاد اناری

14- سرو تبری (نوش)

15- سرو خمره ای

16- تمشک

17- زرشک برگ قرمز

18- پیرو کانتا

19- دوتزیا

 

 

بام های سبز، باغ هایی که به جای سطح زمین در پشت بام خانه ها ساخته می شوند، امروزه در بیشتر شهرهای پیشرفته و پرجمعیت دنیا که به علت افزایش ساخت و ساز و کاهش سطح زمین با کمبود فضا مواجه می شوند، جایگزین فضای سبز شهری یا همان پارک ها شده اند .

اما این فناوری سبز و هنر معماری نوین در ایران که سرانه فضای سبز آن از حد متوسط نیز پایین تر است به علت ناآگاهی و شناخت نداشتن مردم و بی توجهی مسوولان همچنان ناشناخته و مهجور مانده است.
پرداختن به این فناوری می تواند از بزرگترین تحولات مثبت زیست محیطی در شهرها محسوب شود. بام های سبز(Green Roof) ، فضاهای سبزی هستند که به واسطه افزودن لایه هایی که قابلیت رشد و نمو گیاهان را دارند بر فراز پشت بام خانه ها ایجاد می شوند.

ساخت بام سبز قدمت بسیار طولانی دارد و به قرن های 7 و 8 پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. تمدن های آسیایی پدید آمده در کنار رود دجله و فرات جزو اولین گروه هایی بودند که این هنر را به وجود آوردند که معروف ترین آنها باغ های معلق بابل کهن است. پس از آن ، بام های سبز به صورت پراکنده برای هزاران سال در مناطقی از اسکاندیناوی ، کردستان ، ایران ، ترکیه و عراق به نحوی برجسته ساخته می شدند.
ترکیب گل و خاک که به عنوان مصالح سنتی ساختمان سازی برای تشکیل سقف در این مناطق به کار برده می شد معمولا حاوی دانه های علف و گیاهان خودرویی بود که پس از استقرار خشت ها در پشت بام خانه ها، رویش یافته و بستری سبز و دلنشین پدید می آورد. این هنر کم کم با کاشت انواع گیاهان زینتی و تلفیق معماری و روش های ساختمان سازی گسترش پیدا کرده و امروزه به صورت یک فناوری نوین در بسیاری از شهرهای اروپا، امریکا و برخی شهرهای آسیایی بخصوص آلمان و سنگاپور به عنوان مکانیسمی برای روح بخشی به ساختمان ، افزایش سرانه فضای سبز شهری و حفظ هزینه های بلندمدت بناها محسوب می شود.

اگرچه واژه بام و دیوار سبز در ایران واژه ای ناآشنا برای بسیاری از مردم است و حتی بسیاری از متخصصان اطلاع و دید درستی از آن ندارند، اما برای دیدگان ، مناظری ناآشنا نیستند. پوشش خزه ، گلسنگ ، انواع گیاهان علفی و... در ساختمان های مناطق مختلف کشور بخصوص آذربایجان و خطه مرطوب و سرسبز گیلان و مازندران و بام های خانه های کوهستانی و روستاها مشاهده می شود. نمونه بسیار بارز آن هم بام های سبز خانه های روستای ماسوله است که باغچه هایی را بر بام خانه های پایین تر که حیاط خانه های بالاتر هستند، تشکیل می دهد.
البته گاهی گزارش هایی جسته و گریخته از افرادی خوش ذوق که پوشش گیاهی زیبایی بر ایوان و پشت بام خانه هایشان ساخته اند در رسانه ها به چشم می خورد و برخی ساختمان های جدید و گران قیمت شهر تهران نیز مبادرت به احداث بام های سبز روی بام های خود کرده اند که هدف عمده آنها صرفا زیباسازی و تشکیل فضایی متفاوت بر این بناهاست ؛ اما نمونه های اشاره شده تنها بخش کوچکی از ارزش و کاربرد این فناوری زیست محیطی است که در کلانشهرها بخصوص تهران از آن غفلت شده است.
با توجه به استانداردهای بین المللی ، توزیع سرانه فضای سبز شهری ، ناچیز بودن مساحت فضای سبز تهران که به طور نامناسب در سطح شهر توزیع شده ، مشاهده می شود که با توجه به جمعیت موجود در تهران فقط یک نهم فضای سبز شهری لازم در داخل محدوده در اختیار شهروندان تهرانی است که خود این مقدار نیز دارای پراکندگی مناسبی نیست.
کمبود فضای سبز از یک طرف و گسترش روز افزون شهرنشینی و بالطبع رشد عمودی ساختمان ها از طرف دیگر موجب شده است نیازهای روحی و جسمی شهروندان به طبیعت و فضای سبز و کارکرد مهم آنها در زندگی شهری به دست فراموشی سپرده شود.
دکتر سید علی جوزی ، متخصص و طراح محیط زیست در این باره می گوید: در حال حاضر 2 درصد مساحت خشکی های کره زمین را شهرها تشکیل می دهند و شهرنشین ها از سه چهارم منابع طبیعی استفاده می کنند که با گسترش شهرنشینی و کاهش منابع ، استاندارد فضای سبز مورد نیاز برای هر شهروند 20 متر مربع در نظر گرفته می شود که این مقدار از طریق احداث کمربندهای سبزشهری ، پارک ها، فضاهای حاشیه بزرگراه ها قابل جبران است ، اما به دلیل ارزش افزوده بالای زمین در کشور ما و رشد عمودی شهرها و آپارتمان نشینی ، فضای سبز شهری کمتر ایجاد می شود؛ بنابراین استفاده از فناوری بام سبز که از تکنیک های پیشرفته فضای سبز است با وجود مشکلات به کارگیری و ساخت واحدهای گیاهی ، پارک ها و باغ های مصنوعی از جهات بسیاری مقرون به صرفه بوده و می تواند جایگزین مناسبی برای پارک های شهری باشد.
وی با اشاره به مزایای احداث باغ سبز در بام خانه ها می افزاید: البته منظور از ایجاد باغ سبز صرفا کاشت گیاهان در بستری از خاک موردنظر نیست و باغ های گلدانی نیز می توانند برای این منظور استفاده شوند که در این صورت جزو سرانه فضای سبز محسوب نخواهند شد؛ اما کاشت گیاهان در بستر خاکی که موضوع بام سبز است موجب دوام و کاربرد بیشتر این فضاها می شود. آنچه درباره بام سبز مهم بوده و آن را از دیگر سطوح متمایز می کند، صرفه جویی در مصرف انرژی و سوخت و ساز در ساختمان هاست که براساس مبحث 19 آیین نامه ایجاد ساختمان و مسکن در خصوص صرفه جویی در مصرف انرژی ، ایجاد بام های سبز از این نظر در روزهای گرم در شهرهای خشک و نیمه خشک همانند تهران می تواند در تهویه مناسب و خنک تر شدن محیط شهری موثر باشد.
این فضاها ضمن ایجاد زیبایی منظر در محیط با ایجاد فون و فلور مناسب برای رشد انواع حشرات ، موجب جذب پرندگان به سطح بام ها و تخم گذاری در آنها شده و در نتیجه جزایر حیات وحش کوچکی در پشت بام خانه ها می سازند.کنترل و کاهش روان آب ناشی از بارندگی ، کاهش آلودگی هوا با فیلتر کردن ذرات معلق هوایی از طریق ساقه و برگ گیاهان ، حفاظت در مقابل آتش سوزی در ساختمان ، تقلیل آلودگی صوتی به میزان 40 دسی بل و... از دیگر مزیت های تکنیک بام سبز به شمار می آید.
ویژگی های بام سبز شهری
توسعه فضای سبز بام ها باید براساس نگرش صحیح به نیازهای زیست محیطی و اجتماعی شهر و نیز امکانات و قابلیت های شهری صورت بگیرد؛ هر چند این فضاها جزو فضاهای خصوصی و نیمه خصوصی به حساب می آیند، ولی در بازدهی اکولوژیکی فضای سبز نقش موثری دارند. آنچه در اینجا موردنظر است ، شناخت گونه های گیاهان بومی سازگار با شرایط اقلیمی ، میزان آب و خاک مورد نیاز و چگونگی ایجاد بستری مناسب برای رویش گیاهان در پشت بام خانه هاست.
در این تکنیک ، گیاهان شناسایی شده و مناسب در بستر یا سوبسترایی ویژه با ترکیبی از مواد معدنی و آلی کاشته می شوند. ترکیب گیاه با سوبسترا طوری انتخاب می شود که احتیاج چندانی به آبیاری جز در شرایط خشکسالی نداشته باشد. ضمن این که یک لایه زهکش در زیر بستر قرار می گیرد تا ساختمان از خطرات دوگانه نفوذ ریشه گیاهان و تراوش آب به بنا از سقف محفوظ بماند.شقایق ابری نیا، کارشناس و طراح منظر درباره ملاحظات ساختاری بنا در ایجاد بام سبز می گوید: بام های سبز 2 نوع هستند:
بام سبز گسترده و متمرکز. بام های سبز گسترده اصولا سبک وزن هستند و معمولا ساختارهای مدون بام تحمل بار آنها را دارند. بام سبز گسترده سبک با عمق سوبسترایی بین 5 - 15 سانتی متر، وزن بام را بین 70 - 170 کیلوگرم افزایش می دهد؛ ولی بام های متمرکز مستلزم توان و مقاومت بیشتر بام در برابر بارشان هستند، به طوری که باری به اندازه 290 تا 970 کیلوگرم را بر بام تحمیل می کنند. انتخاب یک سیستم مناسب فضای سبز روی بام کاملا وابسته به توان تحمل بار توسط بام بنای زیرین است.
زمانی که قرار است در ساختمان جدید این بخش را طراحی کنیم مشکل زیادی نیست ؛ چراکه سیستم های پشتیبانی کننده در مرحله طراحی در ساختار بام لحاظ می شوند، ولی در مورد ساختمان های ساخته شده مالک بنا می تواند برای ارتقای ساختار و مقاومت بنا برای ایجاد بام سبز با مهندسان معمار و طراحان مشورت کند. گیاهانی که برای محیط زیست روی پشت بام گزینش می شوند باید متناسب با اقلیم هر منطقه بوده و قادر به مقابله با یخبندان های شدید، سرمای باد، خشکی هوا، رشد و گل دهی مثبت باشند.
دکتر سیدعلی جوزی درباره راهکارهای عملی برای پیشبرد این هدف معتقد است: در برنامه چهارم توسعه محوری به نام دولت سبز تعیین شده که بحث صرفه جویی انرژی ، استفاده کمتر از کاغذ، ایجاد فرهنگ زیست محیطی و غیره در آن مطرح شده است ؛ البته این امر در شهرداری با ایجاد دفتر محیط زیست و توسعه پایدار در حال پیگیری است که پرداختن به این مساله در کنار دیگر فعالیت ها، زمینه رسیدن به اهداف دولت سبز را فراهم می کند.
از این رو ایجاد فرهنگ سازی از طریق اطلاع رسانی ، راه اندازی دفاتر مشاوره برای ارائه کارشناس به معماران و طراحان ساختمان و شهروندان علاقه مند، استفاده از ابزارهای تشویقی مانند بخشودگی عوارض سالانه نوسازی برای انبوه سازان در صورت ساخت بام های سبز و حمایت از سازندگان این سیستم می تواند در احیای هنر معماری و طراحی فضای سبز بام شهری موثر واقع شود.
 

What Do You Need to Know About Container Gardening

In the past, gardening is an exclusive realm of the landowner. Nowadays even the flat dweller can grow his dream garden without having any fuss. One’s dream can be fulfilled by container gardening, which means the gardening in a special container. Container gardening gives delights of landscape without weekly mowing. In the container, you can raise some perennials, annuals, and even shrubs and small trees.

Don’t think container gardening can be achieved very easily. Container gardening also requires proper planning just like that of traditional gardening. Planning consists of finding your USDA zone (this will help to identify the suitable plant variety of your zone), amount of daylight you are receiving in your apartment, and finally choose your beloved plant variety.

It is always advisable to buy the plants from nearest nursery unless you have right conditions to go for indoor seedlings. You should not keep the tender plants of container gardening outside below 45° F temperature or in soaring winds. Moreover you should not leave the new plants through out the night in the outside to get frost it out.

container gardening in vertical wall

container gardening in vertical wall

There is a false notion that all the plants grow in the ground won’t grow in the container gardening. It’s not so. If you have any doubt, please do experiment on it.  Moreover, any container with holes for drainage can be used for your container gardening.

Container gardening requires little budget in the initial stage. But it is having low maintenance with good satisfaction. Container gardening requires little fertilizer and water according to the specific needs of the plants.

There is numerous pot growing vegetable varieties as container gardening. In this type, the vegetable plant requires only sunlight and water. Providing these two things can easily help you get fresh vegetables for your ratatouille or salad. You can get more satisfaction by serving these varieties nurtured by your own hands to your beloved pals.

Don’t despair-if you’re not having balcony or deck? Get nod from your landlord for window boxes, a modern container gardening. It is highly possible to grow many bloomy annuals year-round and indoor vegetables in your sunny window. There is another type of garden called community gardens, which will satisfy the city dwellers.

hydroponic container gardening

hydroponic container gardening

There is no need to end your container gardening since you have entered autumn. But you can continue your container gardening by selecting the plants that are withholding the frost. The common plant varieties that stand up to the frost are Eulalia grasses, Mexican feather grass, Cornflowers, Lavender cottons, Jasmine, Million bells, Stonecrops, etc.,

In order to extend the life of your garden from early spring to fall, you can replant to match the conditions. Even you can contact some of the America’s best gardeners through online to get design for your container gardening. They offer suggestions such as caring and choosing for pots, how to grow tips for succulents, roses, and bulbs, in containers.

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ساعت 21:32  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

عطر گیاهان در فضای سبز

عطر گیاهان در فضای سبز

یکی از موارد کاربرد گیاهان در طراحی، بهره‌گیری از رایحه گل‌ها یا شاخ و برگ گیاهان معطر برای استفاده بیشتر شهروندان و توجه بیشتر آنها به فضای سبز است

بسیاری از گیاهان به دلیل زیبایی که در فرم رنگ شاخ و برگ در فصول مختلف، شکل و رنگ گل‌ها، تنه آنها وجود دارد و نیز به دلیل تولید اکسیژن، کاهش آلودگی، تعدیل دما،‌ تعدیل رطوبت،‌ جذب صدا و جز اینها در محدوده فضای سبز شهرها توسط کارشناسان محیط‌زیست کاشته می‌شوند.

یکی از موارد کاربرد گیاهان در طراحی، بهره‌گیری از رایحه گل‌ها یا شاخ و برگ گیاهان معطر برای استفاده بیشتر شهروندان و توجه بیشتر آنها به فضای سبز است. انسان‌ها می‌توانند از تمامی عناصر موجود در پارک‌ها مثل مناظر زیبا،‌ صدای آب، پرندگان و حرکت باد بین شاخ و برگ درختان و عطر دل‌انگیز گیاهان معطر استفاده کنند.

در این میان تنها مشاهده مناظر زیبا به تنهایی تاثیر مثبتی در روحیه فرد می‌گذارد. اما انسانی که از نعمت بینایی محروم است تنها به وسیله حس شنوایی آوای خوش پرندگان، صدای آب و نظایر اینها و بوییدن عطر گیاهان می‌تواند از طبیعت اطراف لذت ببرد. به علاوه وجود این عوامل برای انسان‌های سالم نیز مکمل تاثیرات حاصل از حس بینایی محسوب می‌شود.

بنابراین تقویت این دو عامل در طراحی پارک‌ها ضروری است. در این نوشتار تعدادی از گل‌ها و درختچه‌های معطر که برای کاشت در پارک‌ها مناسب‌اند، معرفی شده‌اند.

گیاهان معطر

گیاهان معطر گیاهانی هستند که برگ، شاخه، گل یا میوه آنها دارای اسانس معطر است. این اسانس متشکل از موادی روغنی است که گیاه برای جلوگیری از تبخیر آب درون خود می‌سازد. این مواد سنگین و معطرند و در گل‌ها، برگ‌ها و ساقه‌ها ذخیره می‌شوند.

عطر گل‌های این گیاهان خود به خود در فضا پراکنده می‌شود و علاوه بر تاثیر روانی مثبت بر انسان‌ها، به جلب پرندگان و حشرات و در نتیجه پراکنش دانه گرده کمک می‌کند و نیز عطر برگ‌های بعضی از این گیاهان مثل «سرو نقره‌ای» و «سدروس» بعد از هرس پخش می‌شود. عطر نمونه دیگری از این گیاهان در اثر لگد کردن یا چیدن و فشردن برگ‌ها نیز عطر آنها احساس می‌شود.

کاربرد گیاهان معطر اینهایند:
کاشت گیاهان معطر در محل تردد عابران بسیار مفید است، زیرا کاشت این گیاهان تنها به دلیل ظاهر زیبای‌شان نیست،‌ بلکه عطر آنهاست که برای انسان‌ها آرامش همراه با شادی و مسرت به وجود می‌آورد. با کاشت این گیاهان در بزرگراه‌ها و میدان‌ها تنها یکی از جنبه‌های طراحی که استفاده از زیبایی گیاهان است در نظر گرفت می‌شود و انسان‌ها از حضور در این فضا احساس آرامش می کنند. بنابراین پارک‌های شهری و جنگلی برای استراحت و پیاده‌روی و نیز برای کاشت این گیاهان نیز مناسب‌اند. گیاهان معطر را می‌توان در پارک‌ها و اطراف بناهایی که از آنها بوی نامطبوع استشمام می شود مانند اطراف قفس حیوانات در پارک‌ها کاشت.

از گیاهان معطر همچنین می‌توان در باغچه‌های کنار پنجره‌ها یا درون گلدان در تراس ساختمان‌های مسکونی، بیمارستان‌ها و رستوران‌ها استفاده کرد. زیرا عطر آنها در شب قوی‌تر است و به درون ساختمان راه پیدا می‌کند. 

تقسیم‌بندی گیاهان معطر
گیاهان معطر را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:
الف - گیاهان با برگ‌های معطر شامل درختان، درختچه‌ها و گیاهان علفی و پوششی.
ب - گیاهان با گل‌های معطر که خود به چهار گروه تقسیم می‌شوند، که اینهایند: درختان، درختچه‌ها،‌ گل‌های فصلی و گل‌های پیازی.

گیاهان با برگ‌های معطر
این گروه شامل گیاهان همیشه سبز یا خزان‌کننده است که برگ‌های معطر دارند. برگ‌های تعدادی از آنها بعد از فشردن یا هرس درختچه اسانس معطر ترشح می‌کنند و رایحه اسانس تعدادی از آنها بدون فشردن برگ، به خصوص بعد از آبیاری در فضا می‌پیچد. این گیاهان اینهایند:
برگ بو، مورد، سنتولینا، سوزنی برگان مانند سروها (سرو سیمین و سرو شیراز)، سدر هیمالیا، اسطوخودوس، گل شراب، آویشن، رزماری و بومادران.

گیاهان با گل‌های معطر
این گروه شامل گیاهانی است که در فصل مشخصی از سال گل‌های معطر تولید می‌کنند و عطر آنها در فضای پارک می‌پیچد. این گروه شامل درختان، درختچه‌ها، گل‌های فصلی و گل‌های پیازی است و اینهایند:
طاووسی، گاردنیا، تاتوره، یاسمن، پیچ آبجویی، میخک هندی،‌ نرگس درختی، گل یخ، رز، دافنه، گل شراب، محبوبه شب و پیچ امین‌الدوله.

گل‌های فصلی معطر
این گیاهان نشانه‌های پاییزه یا بهاره‌ای هستند که گل‌های معطر دارند و اکثرا به صورت یک ساله پرورش می‌یابند و در مدت یک تا دو ماه از سال گل دارند و شامل اینهایند:
شب بو مجلسی، شب بو زعفرانی، آلیسوم، گل عنکبوتی، تنباکوی زینتی، مغربی، میخک بوقلمون (ریشو)، قرنفل و شاه‌پسند.

گل‌های پیازی معطر نیز اینهایند:
فریزیا، نرگس شیراز، کلاغک، مریم، سنبل و سوسن.

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ساعت 21:22  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

معرفی نرم افزار

معرفی نرم افزار مخصوص فضای سبزReal time land scaping

Real time land scaping

طراحی فضای سبز بخش مهمی از طراحی معماری بوده و کمتر کسی در این زمینه فعالیت دارد زیرا تاکنون نرم افزار حرفه ای مناسبی برای این منظور ارائه نشده بود.

نرم افزار طراحی فضای سبز

این نرم افزار که در حال حاضر  بعنوان بهترین نرم افزار در دنیا شناخته شده است قادر است بصورت حرفه ای ایده شما را مدل کرده و بصورت نقشه های CAD ، تصاویر RENDER  شده و سه بعدی قابل حرکت به شما نشان دهد.

برخی از قابلیت های این نرم افزار عبارتند از:

1-     طراحی سه بعدی فضای سبز و تجهیزات مرتبط مانند :ساختمان ، آلاچیق ، پیاده رو و ...

2-     طراحی بر روی تصاویر دو بعدی

3-     بررسی  اثر نورهای واقعی

4-     انتخاب گیاهان مناسب هر منطقه ، هر فصل و مشاهده رشد آنها

5-     ایجاد کوه و تپه

6-     مدلسازی استخر ، آبشار ، چشمه ، فواره ، رودخانه ، آبنما و ...

7-     ایجاد درخت ، گل و گیاه ، چمن کاری و ...

8-     دارای 12800 شئ بمنظور مبله کردن فضا

9-     انتقال مدل از نرم افزارهای SketchUP ، 3Ds max ، به این نرم افزار

10- انجام شیت بدی و چاپ آنها

11- انتقال پروژه نهایی به 3Ds max ، Auto cad ، یا تهیه PDF و...

 نرم افزار طراحی فضای سبز

منبع :       www.mehregan.us

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ساعت 15:40  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

Natural Function

Sustainable roof design

Landscape and Garden Product Directory

Sustainable cities , Sustainable gardens, Sustainable landscape architecture, Green building, Hundertwasser, Green roof planning, Solar panels, Landscaped Architecture, Walls and roofs, Roof garden,

From a lanship viewpoint, the roof is the most important aspect of a building. It receives the most sun and the most water and can provide the best habitat. We therefore congratulate the Jane Goodall Institute and Xchanging for sponsoring a Chelsea 2006 show garden to show what can be done. The roof garden was designed by Jennifer Hirsch, an American horticulturalist with a Kew diploma.

Photovoltaic (pv) solar panels flank two sides of the roof garden.The 24 palens can generate 720 kWh of electricity, equivalent to 22% of the annual usage of a family of 4, and saving 310 kg of carbon emission, had the power been obtained from fossil fuel. Rainwater is collected in stainless steel tanks which double as garden seats. With a vegetated roof:

  • half the runoff is retained on the roof - saving our rivers from being converted into concrete ditches with flood relief channels
  • summer temperatures below the roof are lowered by 20-30%

As Tom Turner wrote, the question all environmental assessors should ask is 'Will the roofs of new buildings be vegetated? If not, why not?' [Landscape planning and environmental impact design] (UCL Press, 1998, p 399)

  • Sustainable roof design The Jane Goodall 'Up on the Roof' sustainable roof garden at Chelsea 2006
  • Sustainable roof garden
  • pv solar panel A pv solar panel with roof decking and plants
  • PV roofing tiles and slates Photovoltaic panels can be designed to fit with, and resemble, roofing tiles

Light Weight Roof Garden Section

At Atlantis, we’re committed to providing solutions for a sustainable future.

Ideal Drainage for Low Level Roof Top Gardens
The Atlantis Flo-Cell™ is the ideal drainage medium for low level roof top garden applications. The Flo-Cell™ is lightweight, easy to use and is cost effective when compared to traditional drainage methods.

Natural Function

LiveRoof® is the only modular green roof system that uses Soil Elevator™ and Moisture Portal™ technology to unite the entire soil continuum.

This allows for the natural sharing of water, nutrients and beneficial organisms across the entire rooftop strata. It also minimizes hot, wet, and dry zones, and avoids compartmentalizing the growing medium into unnatural ‘grids’ as is the case with other modular systems.

By not compartmentalizing the soil into ‘grids,’ LiveRoof® functions as nature intended.


Natural Function  
LiveRoof® ‘soil elevation’ design and Moisture Portals™ unite soil across the entire green roof strata for sharing, not compartmentalization, of water, nutrients and beneficial organisms.  This allows for the plants to be healthier, and hot, dry and wet spots are avoided.


No Photodegradation
To completely prevent photodegradation, LiveRoof® is subterranean with no exposed lips or edges.


No Air Gaps Between Modules
Uninterrupted continuum of soil eliminates air gaps for optimal R value, cooling value, and stormwater absorption.


Proper Roof Top Drainage
LiveRoof® keeps the roof dry with drain channels that disperse water at 7.0 gallons per minute per linear foot.


Satisfied Owners
Call your Local Licensed Grower today for a free demonstration, LiveRoof Tour, and listing of Satisfied LiveRoof Owners.

Natural Beauty

The aesthetic advantages of LiveRoof are significant, and during spring, summer, fall or winter, LiveRoof® looks like a beautiful meadow. Depending upon design, other systems may look man made, especially during the dormant season.


Subterranean Module 
Gives a meadow-like look with no 'grid' lines.

Natural Beauty  LiveRoof®'s monolithic soil continuum and unique plant mixtures bring 4-season aesthetics.  Soil and plants obscure modules all 12 months of the year.

Proven Soil  The industry's best engineered soil, expected to last indefinitely.


Flexibility 
LiveRoof® modules can be custom cut to create natural looking green roofs with sweeping curves and full vegetation from parapet to parapet.  Other modular systems offer considerably less flexibility around drains, at edges, and cannot be used on curved applications without creating large gaps.

LiveRoof® is an Instant Green Roof
Each LiveRoof® module arrives to the job site with fully grown plants inside the container and is simply set in place on the rooftop.  The unique patent-pending Soil Elevators™ are then removed for a seamless fit.  No need to start with a brown roof and farm it for years, hoping and waiting for it to become a green roof.


LiveRoof® Brings a Multitude of Advantages

Read more: http://www.gardenvisit.com/garden_products/sustainable_design/sustainable_roof_garden#ixzz1CPNSf179

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ساعت 13:22  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

تصور کنید در باغی هستید که متعلق به خودتان است

green roof

ZinCo green roof systems range from the ‘ecological protection layer’ provided by extensive green roof landscaping to the fully developed ‘parkland on a roof’ achieved with intensive green roof landscaping.

لحظه ای را تصور کنید در باغی هستید که متعلق به خودتان است .شما زمانهای کوتاهی اوقات فراغت دارید و می خواهید لحظاتی را در محیطی سبز با چشم اندازی زیبا بگذرانید.یا تعطییلات آخر هفته است و شما میخواهید ناهار را در کنار خانواده تان در باغ صرف کنید . یا دقایقی را در زیر آفتاب به مطالعه بپردازید . باغ شما از بالا مشرف به شهر است وشما می توانید مناظر شهر را از آن ببینید .در نقطه ای از باغ شما آب از آبشار به پایین می ریزد و قطرات آب چون مروارید در فضا معلق می شود و به سوی استخر جاری می شود .چند بوته میوه و گل در چند قدمی شما در باغچه ای زیبا کاشته شده است و شما غذا را با سبزیجات تازه ای که از باغچه خود چیده اید، میل خواهید کرد. یک کباب پز با نمایی زیبا و تجهیزات کامل برای کباب کردن هر نوع غذای دلخواه شما مهیا شده است و عطر زندگی و طراوت همه جا را فرا گرفته است.بچه های شما در حال بازی در باغ هستند و شما در کمال فراغت و آزادانه به انجام کارهای دلخواهتان مشغول هستید.رویای زیبایی است.اینطور نیست ؟ مخصوصا در این شهر پر از آلودگی و پر سر و صدا، داشتن چنین باغی و هر از چند گاهی پناه بردن به آن می تواند ثروتی بزرگ محسوب شود . اکنون تصور کنید می توانستیددر همین محل زندگیتان ،باغی را که وصفش کردیم در دسترستان داشته باشید و مالک آن باشید...

جالب است بدانید امروزه این کار براحتی امکان پذیر است .لابد می پرسید کجا و چگونه؟عجله نکنید.به زودی خواهید دانست .با پیشرفت سریع تکنولوژی و بوجود آمدن مواد جدید میتوان بر روی بام هر خانه ، آپارتمان ، ویلا ، اداره، مدرسه، بیمارستان و هر ساختمان دیگری یک باغ زیبا با گیاهان کوچک وبزرگ ایجاد کرد.

به این ترتیب می توان ازفضای بلا استفاده روی بام که همیشه در معرض تابش آفتاب است ، با هزینه ای اندک برای ایجاد باغ استفاده کرد .این باغ ها در ساعات مختلف شبانه روز میتوانند مورد استفاده ساکنین قرار بگیرند.با توجه به اینکه ایجاد و احداث فضای سبز در شهرها به علت کمبود زمین و قیمت بالای آن ،بسیارهزینه بر و گران است و اکثر زمینها توسط ساختمانها و خیابان ها اشغال شده است،با تبدیل بام ساختمان به باغ، می توان طبیعت تسخیر شده توسط شهر را،به  آن بازگرداند.در حدود 30 سال است که در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری  از اثرات مخرب آلودگی هوا،بطور بسیار جدی به مسئله ایجاد بامهای زندگی(بام های سبز)،توجه میشود.در 15 سال اخیر به علت کشف مواد ترکیبی جدید و ساده شدن مراحل ساخت باغ بر روی بام ،این کار به یک صنعت پر رونق بدل شده است . جالب است بدانید هر متر مربع فضای سبز، در سال حدود نیم کیلوگرم از آلودگی های معلق در هوا را گرفته و تصفیه می نماید .

مسکن یکی از مهمترین ساخته های بشر و برطرف کننده نیاز او به پناهگاه می باشد.اگر بتوان در شهرها علاوه بر رفع این نیاز ،به نیازهای دیگر او که نور خورشید – هوای پاکیزه و سلامت جسم و روان هستند ،توجه داشت،می توان بسیاری از مشکلات ناشی از زندگی شهری و دور بودن از طبیعت را از زندگی شهری زدود. گیاهان نقشی اساسی در تصفیه هوا و حفظ منابع و جلوگیری از سیلاب دارند .علاوه بر این آنها نقش انکار ناپذیری در آرامش بخشی به انسان و ارضای حس زیبایی شناسانه ایفا می کنند .آوردن گیاهان به بام یعنی ایجاد محیطی سبز، زیبا و نیمه عمومی (مشاع) برای  ساکنین آن ساختمان .به این ترتیب کیفیت زندگی (یعنی احساس رضایت از محیط) بالا می رود.  

تکنولوژی، راحتی و آسایش را با زندگی ماشینی به همراه آورده است . سوال اینجاست که چگونه میتوان نیازهای اصلی انسان، مثل پیوند با طبیعت را با استفاده از تکنولوژی برآورده کرد؟بامهای سبز یا (بامهای زندگی) راهی است که تکنولوژی به ما پیشنهاد می کند .اما چگونه می توان یک بام سبز داشت ؟این کار از نظر فنی بسیار ساده و صد در صد عملی است .

اکنون مشخصات بامهای سبز و شیوه احداث آن را بطور کلی و به اختصار برای شما توضیح خواهم داد .یک بام سبز از گیاهان ،گلها و مسیرهای گردشی ایجاد شده است و به شما امکان گردش ،تماشا و نظاره باغ و پرورش گیاهان دلخواهتان را می دهد. این باغ از 3 قسمت تشکیل شده است :

images/stories/beijinggreenroof.jpgقسمت اول سقف ساختمان یا آن چیزی است که هم اکنون بر بام همه ساختمانها وجود دارد و بر روی آن عایق ساختمان مثل ایزوگام یا هر عایق دیگر کشیده شده است و احیانا روی آن موزاییک نیز شده است .

قسمت دوم باغ بامها یک لایه محافظت کننده است که سقف و عایق رطوبتی را از لایه خاک و گیاهان جدا می کند .

قسمت سوم خاک و کود و سیستم آبیاری باغ است که هر کدام با دقت در محل خود قرار می گیرد .

http://4.bp.blogspot.com/_V7xDwD22H_c/SUYJqNa3gvI/AAAAAAAAAAU/vSLXmmDBzdM/s320/bam2.jpg

http://www.hydrotechusa.com/New-GR-Images/lds/images/lds1.jpg

http://www.niazerooz.com/Im/O/88/0109/L6337391712540.jpg

romeroof022.jpg

The panorama of Rome includes a melange of roof terraces enlivened by rustic pergolas with trailing vines, potted shrubbery and modern antennae; the roofscape is as though the traditional orti (market gardens) of the region has been raised on high above the city. Interspersed in this landscape of tiled roofs and terraces are domes, bell towers, obelisks and monuments, many of which are flood-lit at night.

Rome benefits from a mild Mediterranean climate, and the enjoyment of al fresco living is enhanced by the western breezes off the sea, known in Rome as Er Ponentino. Arriving in the Roman spring and extending into summer, these gentle winds cool the city and its citizens. Romans have for centuries climbed to their rooftop terraces to catch the breeze and enjoy a siesta ( from Latin sexta or sixth hour), partaking of a leisurely midday meal and rest.  Er Ponentino and the roof terrace are inextricable to the rythyms of the city.  Henry James  wrote of spring in Rome:  “There are days when the beauty of the climate of Rome alone suffices for happiness.

Such reverie is forgotten in the days of the Sirocco, where Rome is subjected to the hot dry winds which carry from its origin the gritty bite of the Sahara.

romeroof01.jpg

Saint Ambrose (340-397 CE) in his advice to Saint Augustine wrote:  “Si fueris Romae, Romano vivito more…” (when you are in Rome live in the Roman style…)

In the many visits I have made to Rome, our best experiences have been when we have heeded this advice ourselves. In the image above the great dome of the Pantheon looms over our roof terrace.The Pantheon, constructed in 125 CE by the Emperor Hadrian is the best preserved of the ancient Roman monuments, and is considered one of the most influential structures in the history of western architecture. I think of the Pantheon as the hub of Rome’s Centro Storico, that historic district of old Rome which incorporates the Piazza di Popolo to the north, the Spanish steps to the East and Piazza Navona and neighborhoods to the West. It is a place of pedestrian only streets and surprising piazzas where the theatre of la passeggiata takes place:  Romans of all ages descend from their apartments and roof terraces to stroll in the cool of the evening in the convivial atmosphere.

romeroof031.jpg

Russell Page (1906-1985), the influential 20th century garden designer wrote of the Roman roof garden in his book, The Education of A Gardener, “…only in Rome does a miscellaneous pot-grown greenery seem to fit, perhaps because in this hilly town the flowery roof-top of one house is often the terrace of the one above.”

romeroof041.jpg


roofrome11.jpg
Viewed from the roof terrace Rome’s famed quality of light appears dense with diffused atmosphere; the city basking in an amber luminosity. The chiarascuro of light and shadow on the ochre colored walls gives the city a theatricality as though staged for an opera.


Above the pedestrian-only streets of the Centro Storico, the traffic and noise of Rome seems far away . The cadence of footfall, the passing of a flock of pigeons, low snippets of Italian conversation echo up from the cobbled streets below the terrace. Without automobiles, the sound of the city is like a kind of music; this I felt, was the way Rome sounded for centuries.

Rome has about 400 churches, each possessing at least one if not dozens of bells. This combined with schools, convents and other institutions with a bell or two, means that at nearly all hours of the day there is a bell ringing in Rome. On the roof terrace one can hear them from great distances; bells for the hour, for the quarter and the half, bells for the Angelus, bells that caused Francoise Rabelais to call Rome L’Isle Sonnante, The Ringing Island.

One does not need to rent an apartment with a roof terrace to enjoy this uniquely Roman experience. In the Centro Storico  there are a few rooftop restaurants where one can enjoy a Campari and soda or a leisurely meal. I was recently asked to describe my most memorable meal, ever. I immediatly thought of a lunch in Rome shown in the above image. In heat of the afternoon, the city surrounded us in a somnolant haze; the  gentle breeze and the distant sound of bells was our accompaniment on a rooftop terrace overlooking the eternal city, Rome.

 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:5  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

Hybrid Green Roof System

 

 

The First and Only Hybrid Green Roof System, LiveRoof® combines (hybridizes) the best features of all green roof systems:

 

  Speed of Installation of  Modularity
  Natural Function and Natural Beauty of Built-In-Place Systems
►  Prevegetation of Carpet Systems
  Material Diversity of 2.5 - 6" Deep Systems

EP 1

First; the grower inserts the LiveRoof® Soil Elevator™ into LiveRoof® module.

STEP 2

LiveRoof® module is filled to the top of Soil Elevator with LiveRoof® engineered growing medium.

STEP 3

LiveRoof® Plants are grown to maturity approximately 1 inch above the LiveRoof®   module.

STEP 4

Installer sets LiveRoof® modules tightly in place on the roof within LiveRoof® recommended edge treatments.

STEP 5

LiveRoof® Soil Elevator is removed for a beautiful, seamless instantly mature green roof.

STEP 6

Water thoroughly to settle any loose growing medium and to get your LiveRoof® off to a great start.

 

roof garden with grass picture

Roof Garden with Grass

First give the roof Waterproofing treatment. Give pumice base / rock on it and then give geotextile layer on top. Cover it with planting medium which is provided according to need and are ready to plant. After planting give rice husk mulch / bark. 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:5  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

توسعه پایدار و سيستم‌هاي پوششي سبز در بام ساختمان

توسعه پایدار و سيستم‌هاي پوششي سبز در بام ساختمان

بام ها بمنظور حفاظت ساختمان در برابر باران و برف و نگهداری لوازم مکانیکی طراحی شده‌اند. بام‌ها ساختمان را از هدر روی گرما و خیس شدن محافظت می کنند....

بامهای تخت معمولا فاقد ملاحظات زیبایی شناسانه معماری بوده و بنابراین نمی توانند در اغنای ارزش زیبایی و معماری ساختمان ایفاگر نقشی باشند و در مقابل، می توانند نمایانگر گستره ای از امکانات بالقوه طراحی در زمینه منظرسازی باشند و بجز آن، سطوح زمخت و خشنی به چهره شهر، یا محدوده ساختمان می بخشند و نیازمند سیستم دفع آب باران نیز هستند.

مشخص نیست که ایده اصلی چنین طرحی منصوب به چه کسی و به کدامین دوره بازمی گردد. شاید این ایده از توصیف باغ های معلق بابل (عراق) نشات گرفته شده باشد؛ باغهایی که در هوا معلق نبوده بلکه در واقع روی بام ها و مهتابی های چند ساختمان قرار داشتند. این باغ در سال 600 قبل از میلاد به دستور بختنصر برای همسرش که شاهزاده خانمی از ماد و دلتنگ کوهها و سبزی و خرمی زادگاهش بود، ساخته شد. بختنصر دستور داد کوهی بسیار بزرگ با ابعاد عجیب بسازند. این کوه در واقع ساختمانی چهارگوش با ارتفاع 120 متر بود که 5 بام داشت و هریک بر ستون هایی بنا شده بود که در آنها انبوهی از چمن، گل و درخت میوه کاشته شده و توسط تلمبه های آبی، آبیاری می شدند.
به هر تقدیر و سوای اینکه فلسفه چنین طرحی از کجا ناشی شده، سیستم بام سبز زماني بوجود آمد كه طرح يك فضاي سبز برروي سازه بام اجرا گرديد. بام سبز در واقع بامي است كه بر روي سطح آن گياهان رشد مي‌كنند. تنوع گياهي چنین ساختاری مي‌تواند از بام پوشيده از چمن مصنوعي تا باغ بامي باشد كه با گياهان مورد استفاده در طراحي منظر پوشيده شده است. سبزپوش كردن بام نيازمند گياهاني است كه بدقت انتخاب شده‌اند تا در برابر محيط خشن و بي‌روح محيط پشت‌بام در شرايط كم/بي آبي، عوامل اقليمي، يخ‌زدگي، نسيم دريا و خشكي و غيره مقاومت كنند. نوع گياهان انتخابي بسته به نوع آب و هوا و شرايط اقليمي مختلف، متفاوت است. بام سبز یا باغ پشت بام، اوج تلفیق اجرا با محیط است. دتایل های اجرایی چنین بامی تفاوت چندانی با بام های معمول نداشته و شامل عایق رطوبتی/حرارتی، پوشش ضد آب، ماسه و درزپوش می باشند و در کنارآن شامل مصالح و عناصری هستند که بتوانند عمل نگهداری/زهکشی رطوبت و اسباب نگهداری گیاهان (مطابق استاندارد) را در ساختمان سازی فراهم آورند.
به دلايل متعدد، نماهاي سبز از محدوديتهاي ساختاري كمتري نسبت به بامهاي سبز برخوردار بوده و در مقابل، تنوع گياهي كمتري دارند. استفاده از پوشش سبز در بام/نماي ساختمان در اكثر كشورهاي اروپايي و ایالات آمریکا رشد چشمگيري داشته كه دلايل عمده آن علاوه از مبحث زيبايي شناسي معمارانه، پاسخگويي به عواملي همچون عايق سازي (حرارتي، رطوبتي و صوتي) طبيعي ساختمان، استفاده از فضاي مرده بام در جهت خلق فضاي دلپذير و خلق سطوح چشم نواز در نما، تلفيق ساختار مصنوع با طبيعت، كمك به كاهش آلودگي‌هاي جوي و افزايش نسبت اكسيژن هوا و غيره مي باشد. از طرفی طراحی ساختمان با بام سبز منجر به افزایش پایداری و مدیریت صحیح بارانهای سیل آسا و آب باران می گردد.
اکثر کشورهای توسعه یافته در این راستا در این راه قدم نهاده اند که در این میان تلاش های برخی از آنها ملموس تر است. بعنوان مثال، مهمترین هدف از توسعه پایدار در آمریکا در جهت هرچه کمرنگ نمودن وابستگی به فرآورده های نفتی و یا بعبارت بهتر قطع هرگونه وابستگی به ثروت نفت خاورمیانه دور می زند و در این راستا تمام توان خود را در هر موقعیت اجتماعی- سیاسی در پیشبرد این هدف و تشویق مردم بکار بسته است. به نظر شهرداران در سیستم بام سبز پتانسیل های کاربردی زیادی نهفته و بکارگیری این سیستم در شهرها، از میزان هزینه مصرفی انرژی کاسته و به کارایی مفید محیط می افزاید. همچنین بامهای سبز به مساحت قابل ساخت یک پروژه در سایت افزوده و مکان های جدیدی برای اجتماع درون- محیط شهری و گردش در فضای بیرون از خانه را فراهم می آورند. تشویق و حمایت های بی دریغ شهرداران در این باب منجر شده است که صاحبان ساختمان کم کم به ارزش افزوده آن و مزایای بکارگیری از چنین طراحی، گیاهکاری و تخصیص و ساخت باغ بام ها بکمک متخصصین امر و معماران پی برند.
در این میان ضوابط مختلفی برای این سیستم در حال بررسی بوده و ساخت انواع باغ بام ها نیازمند تصمیمات برنامه ریزی شده است که برای حصول نتیجه مدنظر، نیازمند داشتن آگاهی و اطلاع از نحوه استفاده از آن است. بام های سبز قابلیت نگهداری و کنترل وزن خاک، باران و برف، مسیر تعبیه شده پیاده و دیگر موارد را فراتر از سیستم مهندسی بام دارد. معمولا کارخانه های سازنده دو مشخصه را برای باغ بام ها در نظر می گیرند که عبارتند از بام های متراکم و فشرده، و بام های گسترده و وسیع. بکارگیری هریک از این مشخصه ها به تعریف نوع استفاده از باغ بام، تنوع گیاهی مدنظر و میزان هزینه مدنظر برای ساخت و نگهداری آن بستگی دارد.

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 18:0  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

عناصر و جزئيات در Roof Garden(قسمت اول)

 
بام سبز:
 
عناصر و جزئيات در Roof Garden(قسمت اول)

------

انواع باغ ‌‌‌‌بام :
باغ بام ها را بر اساس سيستم اجرايي به سه دسته اصلي تقسيم مي كنند:
1. سيستم گسترده Extensive
2. سيستم متمركز Intensive
3. سيستم مدولار يا جعبه گياه Planter Box

سيستم گسترده Extensive :
- اين سيستم به نام مقطع كم ارتفاع يا اجرا با ضخامت كم نيز شناخته مي شود.
- اين نوع بام سبز فقط شامل يك يا دو نوع گياه و محيط كاشت كم عمق مي باشد.
- معمولا اين سيستم براي زمانيكه حداقل بار وزن مدنظر باشد به كار گرفته مي شود.
- به طور اخص، فقط پرسنل نگهداري و تعمير به اين نوع بام دسترسي دارند.
- اين نوع بام مثل چمنهاي نروژي، بر روي بامهاي مسطح و شيبدار احداث مي شود.
- در اين سيستم معمولا گياهان به عمق 40 تا 100 ميلي متر استفاده مي شوند.
- حدود بار نهايي بام تقريباً بين 50 تا 100 كيلوگرم بر متر مربع در حالت اشباء مي باشد.
- براي سيستم گسترده واژه Geen Roof يا بام سبز استفاده مي شود.
- در مورد بام هاي شيب دار در اغلب مكان ها 10 تا 20 % شيب توصيه مي شود. در شيب حداكثر 30% نياز به استفاده از زهوار و ابزارهاي ضد فرسايش وجود دارد.
جزئیات اجرایی سيستم گسترده Extensive


سيستم متمركز Intensive :
- اين سيستم به نام مقطع عميق يا باغ بام نيز شناخته مي شود.
- اين نوع از بام سبز شامل انواع مختلفي از گياهان مي باشد و مشابه يك پارك طراحي مي شود.
- برخي از بامهاي سبز داراي درختان بزرگ و آبنماهايي مي باشند كه اين موضوع خود احتياج به تقويت اساسي سازه دارد.
- اين سيستم اغلب نيازهاي سازه اي جديدي را براي بام الزامي مي كند، به ويژه براي بام هايي كه دسترسي عمومي نيز داشته باشد.
- براي سيستم متمركز واژه Roof Garden يا باغ بام استفاده مي شود.
جزئیات اجرایی سيستم متمركز Intensive (باغ بام)سيستم مدولار يا جعبه گياه Planter Box:
- در اين سيستم گياه و محيط كاشت آن در جعبه هاي مخصوصي كه تمام يا بيشتر بام سبز را مي پوشاند، نگهداري مي شود.
- در سيستم غير مدولار محيط كاشت يك لايه پيوسته بر روي بام سبز مي باشد.
جزئیات اجرایی سيستم مدولار يا جعبه گياه Planter Box


مقايسه مزايا و معايب سيستم متمركز و سيستم گسترده:ادامه دارد ....
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 16:45  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

عناصر و جزئيات در Roof Garden (باغ بام)

 

به نام خدا
عناصر و جزئيات در Roof Garden (باغ بام) – قسمت دوم

اجزاء باغ ‌‌‌‌بام :
دسته بندي اجزاي اجرايي باغ بام ها بسيار متنوع و وسيع است. اين موضوع به اين دليل است كه هر موسسه يا شركت بازرگاني با توجه به رويكرد خودش با اين مسئله يك سري پيشنهاد ارائه مي كند. (رقابت در بازار، مهمترين دليل پيچيده شدن اين جزئيات است.)


دسته بندي كلي اجزاء باغ بام:
فارغ از همه دسته بندي هاي تجاري و آنچه كه در كاتالوگ شركت هاي مختلف وجود دارد اجزاء باغ¬بام را به 5 دسته كلي مي¬توان تقسيم بندي كرد:
1. لايه پوشش گياهي Plant layer
2. محيط كشت Growing medium
3. لايه زهكش Drainage layer
4. لايه محافظت Protection layer
5. ساختار سقف Roof construction

1. لايه پوشش گياهي :
تقريباً هر گياهي مي تواند روي بام گذاشته شود. اما اين با محدوديتهايي از قبيل آب و هوا، طراحي سازه اي و هزينه نگهداري و تصورات طراح بام سبز مواجه مي باشد. از آنجايي كه بامهاي سبز تا حد امكان سبك طراحي مي شوند، اغلب شامل پوششي هستند كه مي تواند در عمق كمي از خاك و با مراقبت و نگهداري كم يا بدون نگهداري رشد كنند.

2. محيط كشت:
محيط كشت همان فضايي است كه گياهان در آن شروع به رشد و نمو مي كنند.محيط كشت به واسطه الزامات خاصي سازه اي بايد وزن كمي داشته باشد به همين دليل نسبت به خاك معولي تفاوتهايي دارد.
بايد از محيط كشتي استفاده كرد كه حتي الامكان سبك بوده و وزنش حدود 900 كيلوگرم در هر متر مكعب در حالت مرطوب باشد.يك مخلوط معمولي مناسب مركب از 3/1 ماسه، 3/1 سنگ هاي متخلخل و 3/1 گياخاك مصنوعي( تركيبي از چوب پوسيده و كود نباتي) است.

3. لايه زهكش :
لايه زهكش بين محيط كاشت و لايه محافظت قرار مي گيرد تا آب بتواند از هر جاي بام سبز به سيستم زهكش ساختمان جريان يابد.
انتخاب لايه زهكش مناسب، بر اساس بيشينه جريان آبي كه از اطلاعات بارش تعيين مي شود، انجام مي گردد و از آنجايي كه لايه زهكش محيط كاشت و گياه را پشتيباني مي كند، مقاومت فشاري آن بايد مناسب باشد.
برخي از سيستم ها به سادگي لايه اي قطور از خاك انبساط يافته را به كار مي برند، اما هم اكنون اكثر شركتهاي بام سبز از يك حصير زهكش پلاستيكي موجدار با الگوي سازه اي مشابه كارتن تخم مرغ يا Landscape Pavers استفاده مي كنند. حداقل ضخامت لايه زهكش 20 ميلي متر مي باشد، اما حصيري ضخيم تر مي تواند يك عايق اضافي را تامين كند.


لايه زهكش خود مي تواند مجموعه پيچيده اي از لايه هاي ديگر باشد:

لايه صافي Filter Layer:
در بين محيط كشت و لايه زهكش فيلتري قرار دارد كه رطوبت را از محيط ريشه ها دور مي كند و مانع از گنديدگي ريشه ها مي شود.
اين فيلتر مي تواند شامل يك بافت پارچه اي باشد. در سيستم هاي مدرن معمولا از يك يا دو لايه "geotextile" غير بافته شده استفاده مي شود.
اين فيلتر حتي مي تواند لايه اي از شن و ماسه باشد و در اين حالت ممكن است با لايه زهكش تركيب شود.

لايه مانع ريشه ها Root barrier:
لايه اي است كه به خوبي از نفوذ ريشه ها و آسيب زدن آنها به عايق كاري و غشاء سقف جلوگيري مي كند. لايه مانع ريشه ها معمولا بيشتر در سيستم متمركز استفاده مي شود و در زير زهكش و بلافاصله در بالاي لايه waterprof يا آب بند نهايي يا عايق كاري حرارتي قرار مي گيرد.
اين لايه معمولا از يك پوسته پلي اتيلن تشكيل شده است.
اين لايه بيشتر در پروژه هاي عمومي مثل ميدان ها كه ترافيك عبوري و بار سقف زياد است و جاهايي كه گياهاني با ريشه هاي عميق و ريشه هاي تهاجمي كاشته شده استفاده مي شود.
Drain board:
يك شيت سه لايه است كه لايه بالايي عمل فيلتر را انجام مي دهد و آب اضافي را از قسمت ريشه ها دور مي كند اين لايه همچنين به عنوان لايه محافظ ريشه ها عمل مي كند.
لايه وسطي كه به شكل كاسه هاي مخروطي شكل است آب اضافي را از ريشه ها دريافت كرده و در خود نگه مي دارد اين لايه به كاهش سرعت Run-off آب باران كمك مي كند و از طرفي باعث گردش هوا و جلوگيري از گنديدگي محيط مي شود.
لايه پاييني يك فيلتر پارچه اي است كه مانع از آسيب ديدن غشاء و عايق مي شود.
4. لايه محافظت :
اين لايه بيشتر شامل شامل لايه هايي است كه يا بام را از نشت كردن و نفوذ آب حفاظت مي كنند يا از سيستم عايق كاري محافظت مي كنند.
غشاء بام يا لايه عايق كاري رطوبتي Water Proofing:
بام را از نشت كردن و چكه كردن محافظت مي كنند. غشاء هم به شكل يك لايه يكپارچه ضدآب استفاده مي شود و هم به شكل شيت هاي بهم پيوسته.
انتخاب يك غشاء مناسب بستگي به شزايط بام، هزينه و سهولت اجرا و تعمير دارد.
اخيرا برخي كارخانه ها محصولي توليد كرده اند كه لايه مانع ريشه و غشاء را در يك لايه قرار داده است.
صفحه محافظ Protection Board :
صفحه محافظ به طور مستقيم بروي غشاء قرار مي گيرد و آن را در طول عمليات اجرايي و از شكست محافظت مي كند.
لايه محافظ مي تواند باريکه اي از بتن سبك، صفحه اي از عايق محكم، ورقه ضخيم پلاستيكي، ورق مسي، يا تركيبي از اينها، بر حسب ويژگي هاي طراحي و كاربرد بام سبز باشد.
برخي از سيستمهاي بام سبز لزوماً به صفحه محافظ احتياجي ندارند و ممكن است از لايه مانع ريشه به جاي آن استفاده شود.


تصویر نصب غشاء بام

جزئيات اجرايي: 
References:
احسان حاتمی ( دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه شهید بهشتی
Email: hatamy_arch@yahoo.com
- Beckman, S.; Jones, S.; Liburdy, K. and Peters, C., “Greening Our Cities: AnAnalysis of the Benefits and Barriers Associated with Green Roofs”. PortlandState University, Planning Workshop, 1997
- Spirn, Anne Whiston, Basic Books.The Granite Garden: Urban Nature and Human Design, 1984
- Borvin, Marie-Anne & Challies, George, “Greening the roofscape.” Architecture, 1998 February,Canadian
- Miller, Charlie, Principal, Roofscapes, Inc.; spring 2001.
- Minke, G. und Witter, G.; HausbegruenunPeck and Kuhn, “Design Guidelines for Greenroofs.”g; Verlag Dieter Fricke GmbH, Frankfurt, 1982
- Peck, Steven and Kuhn, Monica, “Design Guidelines for Greenroofs.”Prepared for CMHC and the Ontario Association of Architects (OAA).Accessible online through the CMHC website at: http://www.cmhc-.com
- Velasquez, Linda S., greenroofs.com. Website: http://www.greenroofs.com
- schl.gc.ca/en/imquaf/himu/himu_002.cfm
- http://www.greenroofs.ca/grhcc/Greenbacks.pdf
- http://www.cmhc-schl.gc.ca/en/imquaf/himu/himu_002.cfm
- http://www.roofmeadow.com
- http://www.greenroofs.com
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 16:36  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

 

استاد "ش..." ميگن در يك دوره ي خاص از معماري غرب "بالكن جلويي " وارد طرح معمارها شد و همراه خودش يك فرهنگ خاص رو به مردم منتقل كرد.

تقريبا" تمام افرادي كه چنين خانه هايي داشتند به جاي اينكه تمام روز خودشونو تو محيط بسته بگذرونن ، ساعات عصر رو همراه اعضاي خانواده بيرون مي اومدن و رو صندلي هاي راحت بالكن جلويي مي نشستند و يه فنجون قهوه مي خوردن و

با هم صحبت مي كردن و اينطوري اعضاي خانواده به هم نزديكتر مي شدن.

درضمن روي همين بالكن هاي جلويي گاهي همسايه ها دور هم جمع مي شدن و

درباره ي مسائل شهر و دهكده خودشون با هم صحبت مي كردن .

امروزه با محدودتر شدن فضاها و گسترش آپارتمان نشيني ، شايد ما ديگه نتونيم يه بالكن جلويي دلباز داشته باشيم ، ولي باغ بام ميتونه تا حدودي همون كاركرد رو برامون داشته باشه.

روبروي خونه ي ما يه آپارتمانه كه حدود 4_5 خانواده توش زندگي مي كنن.

(نمي دونم كدوم آدم باحالي !) دور تا دور بام اين خونه رو به ارتفاع قد يك آدم حفاظ سبز رنگ كشيده و در پايين اين حفاظ انواع گياههاي رونده رو كاشته و اين گياهها بالا اومدن و روي اين حفاظ رو پوشوندن و تقريبا" يك "Green Wall" پديد آوردن!

به اين ترتيب نه تنها يك منظره زيبا  براي همسايه هاي روبرويي ( مثل ما !)

بوجود اومده بلكه  تمام اعضاي اين 5 خانواده هر عصر روي بام دور هم جمع  مي شن و صداي بازي و شادي و همهمه شون دل بقيه همسايه ها ( مثل ما !) رو آب مي كنه !!

روي بام اين خونه علاوه بر اون ديوار گياهي كه گفتم چند قطعه وسايل بازي ( تاب و ... ) هم قرار دادن .( اگه مي شد ما هم فقط براي چند لحظه كلاغ بشيم و بريم روي بوم خونه ي روبرويي بشينيم خوب بود !!!)

 اينايي كه گفتم براي شما به عنوان يك آرشيتكت  بود تا قبل از طراحي ساختمان اين مقدار بار مرده و زنده ي روي بام رو در محاسباتتون وارد كنيد و بام رو از نظر تحمل بار و عايق بندي تقويت كنيد.

 

البته اگر مي خواهيد براي يك ساختمان كه قبلا" طراحي و ساخته شده و احتمالا" عايق كاري مناسبي هم نداره ، باغ بام طراحي كنيد باز هم روشهايي وجود داره . مثلا" در بازار پليتهايي وجود داره كه بايد داخل آن را با خاك مخصوص شيميايي پر كنيد و گياههاي مناسب رو توش بكاريد . گياهها كه كمي بزرگتر شدن ، ميشه اين پليتها رومثل پازل روي سقف چيد.

 

                                               

 

 

یا حتی اگه هیچ یک از این راهها مناسب ساختمان شما نبود می تونید از چمن مصنوعی استفاده کنید. البته بعضی از مزایای پوشش گیاهی طبیعی رو از دست می دید.

 

                                                      

 

 

درضمن مي شه باغ بام ها رو به دو دسته تقسيم كرد : يكي باغ  بامهاي كاربردي ( مثل همسايه ي روبرويي ما ! ) كه مي تونيد مثل يك حياط توش قدم بزنيد و ميز و صندلي بچينيد.  مثل اين عكس :

 

و نوع ديگر كه يك فضاي سبزه يكسره است.يعني سرتاسر بام رو با گياه پوشش مي دن . براي راه رفتن روي چنين بامي توصيه مي شه اين كار رو فقط يك تا دو بار در هفته ، اونم با كفش هاي پهن حصيري ، مخصوص راه رفتن روي برف

( شايد پاي اسكيمو ها ديده باشيد !! ) انجام بديد. مثل اين عكس :

 

                                               

  

برای بام های پله ای هم میتونید باغ بام بزنید.

 

                                                  

 

داشتن Roof Garden  مزاياي زيادي داره ، مثلا" :

1_باعث لطافت و تازگي هوا ، مخصوصا" در مناطق گرمسيري مي شود.

2_ پوشش گياهي روي بام مانند يك عايق عمل مي كند و بطور جدي در كاهش هزينه هاي مربوط يه وسايل گرمازا و سرمازاي منزل موثر است.

مثلا" در يك روز گرم كه دماي هوا ۹۰  درجه فارنهایت است ، دماي يك سقف سياه رنگ (مثل آسفالت يا قير ) به   f۱۹۰  مي رسد . در حالي كه در همين شرايط دماي يك بام پوشيده شده با گياه تنها   f ۹۵است.

3_ باغ بام تا حد زيادي از ريزش سقف بر اثر سيلاب و بارانهاي شديد جلوگيري ميكند. چرا كه پوشش گياهي روي بام مانند اسفنج عمل كرده و آب را جذب

مي كند.

4_ پوشش گياهي روي بام عايق صوتي بسيار خوبي است . مخصوصا" در مناطق پرترافيك ، حوالي ريل راه آهن و خطوط پرواز و همچنين مكانهايي كه

در طبقات فوقاني نياز به سكوت و آرامش است ... مثل كتابخانه و بيمارستان.

5_ مهمتر از همه همون كاركرد اجتماعي كه در بالا گفتم ... براي گرد هم آوردن

"انسانها " در عصر آهن و دود ....

 

 

 

با عايق كاري مناسب، حتي تونستن

روي بامشون حوض واستخر هم قرار بدن ؟!؟!؟ نمي دونم اگه شما در ايران هم

چنين موردي رو ديديد برامون comment بگذاريد تا همه بدونن.

                                                     

مهندس هاي گرامي ! بام هاي سبز مي تونن چهره ي شهرها ، مخصوصا" شهرهاي بزرگ مثل تهران را خيلي تغيير بدن ......

شما هم چند لحظه فكر كنيد ...............................................

 

                                             

 

 

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 16:9  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

Creating a Roof Garden

Creating a Roof Garden

creating roof garden 300x210 Creating a Roof GardenHaving a roof garden or planning it out is a great idea for all those who live at any such place where they are deprived off having yard. The roof can be turned into a beautiful garden by putting some efforts which will not only make a relaxation place for you but also reduce the level of Carbon dioxide by improving air quality; it will insulate building and increase the birds’ habitat. Like in working for lawns and yards prior preparations are very important so definitely for turning your roof into a garden will require a little more planning and efforts as it is not naturally a place to be made garden but you are going to turn it to the new shape.

Making Roof Waterproof:
The first thing that you will need to do is to waterproof your roof. This has to be done so that in no way the water and roots damage your roof. For this there will be need of putting layers of several sheets. First add a base layer than over it spread the roof membrane, than comes the filter sheet over which you will have to spread moisture blanket and than finally the drainage layer. This will provide your roof with sound waterproofing and only after this the further steps should be taken. One more thing you would need to check that all the drainage points are working fine and there are no clogs in your roof’s drainage system because if there will be any clog the water will overflow and all your precautions of waterproofing your roof will go in vain damaging your roof ultimately.

Preparing Planting Beds:
Now you have to prepare the planting area. For this you will need to put a layer of top soil that should be at least of around 20 inches. Also get some frames prepared for your planting beds so heavy rains do not make your soil over flow. The frames should be at least 4 to 5 inches higher than the surface of soil that is like if you have layered your roof with twenty inches of soil you will have to get your frames made that should be at least 24 to 25 inches high. It is better if you use the planting beds for smaller plants like vegetables those which does not have invasive roots. While if you want to plant some larger plants and trees you can use the larger plant pots and containers that are deep enough to provide space for invasive roots.

Irrigation System:
You may construct a water reservoir on your roof top for saving water and some money as the rain water can be stored in it. While you will need to build an irrigation system for your roof garden so you may water your plants easily. Drip irrigation system for roof top gardens is better than sprinklers because this will help you save water as the flow of water will be limited.

Plants:
Choosing plants for roof top gardens is a big job you need to consider so many factors like the plants should be drought-tolerant not requiring daily watering and being at higher floors the plants in roof top gardens are exposed more directly to sunlight so they should be heat resistant too. You may consult the people at nurseries and gardening stores for better advices regarding the plants to be chosen.

6 Green Roofs You Can Relate To

From Renee on April 13th, 2009 in Green Remodeling

Most green roofs in the U.S. are found on commercial buildings. Where do homeowners interested in pursuing a verdant surface of their own look to? Pictures of commercial green roofs can be awe-inspiring, but impossible to aspire to. Residential roofs won’t typically include paved footpaths and full-grown trees. They are frequently wild and self-sustaining, providing a natural habitat for local wildlife and improving the home’s insulation and air quality.

Here are some down-to-earth examples:

Not sure how the space under this green roof is being used, but it makes you realize all the unused potential of your carport.
the-roof-garden-a.jpg
Photo credit: http://croom.wordpress.com/

Why not create a garden on your garden shed?
gardenshed.jpg

Where does the roof stop and the hill begin?
stresni-zahrada-1.jpg
Photo credit: http://www.marigreen.cz/

Here’s what I meant by wild?
greenroof2.jpg
Photo credit: http://realneo.us/

Can you picture this on your cozy cottage?
green-roof-in-bloom.jpg
Photo credit: http://www.techniques-flat-roofing.co.uk/

Lovely little landscape on this flat roof.
green-roof6.jpg

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 14:43  توسط محقق: غلامرضا صادقي   | 

بام سبز:

بام سبز:

سرشت لطیف ما با طبیعت آمیخته و عجین است و چه گواهی بالاتر از اینکه در خانه ها تصاویر باغ گل در زیر پای داریم ، با زنده شدن طبیعت جشن میگیریم و سفره هامان با گل و سبزی پیوندی جاودانه دارد.ایده بام سبز پدیده ای است که میتواند در محیط های انسان ساخت ما مورد توجه قرار گیرد.
بام ساختمانی را که تمام یا بخشی از آن دارای پوششی از خاک و گیاه باشد به عبارت دیگر محیط کشتی روی یک لایه ضد آب روی پشت بام ساختمان احداث شده باشد بام سبز گویند. بامهای سبز ممکن است دارای سیستمهای ، آبیاری زهکشی و پرچین باشد.
بامهایی که گیاهان در گلدانها و ظروف مختلف روی آن تعبیه شده باشند بام سبز واقعی نیستند هر چند که هنوز در این موضوع کارشناسان امر اتفاق نظر ندارند.
بامهای سبز را بامهای اکولوژیک ، رویشی و زنده نیز میگویند.
اصطلاح بام سبز برای بامهایی که از تکنولوژی سبز همانند صفحات خورشیدی استفاده میکنند بکار برده میشود که به همراه بامهایی که صرفا با رنگ سبز رنگ آمیزی شده باشند در این اینجا منظور نظر ما نمی باشد.

فواید بامهای سبز

بامهای سبز دارای فواید و کارکردهای کلی به شرح ذیل می باشد:
1. فضایی مطلوب برای ساکنین ساختمان مهیا کنند که تا حدودی میتواند کارکرد حیاط منازل را داشته باشد.
2. محیط کشتی را برای پرورش و برداشت انواع میوه ها ، سبزیها و گلها مهیا نمایند.
3. بعنوان سیستمی جهت خنک نمودن ساختمانها عمل نمایند.
4. بعنوان سیستمی جهت کاهش پدیده اثر جزایر گرمایی در شهر عمل نمایند.
5. بخشی از رواناب حاصل از نزولات جوی را جذب نموده و به مصارف بهینه برساند.
6. بعنوان کاهنده فلزات سنگین همراه رواناب نزولات جوی عمل نماید.
7. زیستگاههايی را برای گیاهان و جانوران مختلف در شهرها مهيا ميكند.

تاریخچه بامهای سبز:
بامهای سبز مدرن بعنوان پوشش رویشی سبز روی بامها پدیده ای نوظهور است که در دهه 1960 میلادی در کشور آلمان توسعه یافت و سپس در سایر نقاط جهان گسترش یافت. برآورد میشود حدود ده درصد از بامهای آلمان دارای بام سبز باشد.
هزینه احداث بام سبز:
یک بام سبز که بصورت اصولی طراحی و اجرا گردد با توجه به نوع ساختمان، سیستم بام سبز و گیاهانی که کاشته میشود تا چند سال پیش بین 5 تا 35 دلار در هر فوت مربع هزینه داشت.______
 

یک بام سبز، بامی است که مقدار یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود. لفظ بام سبز همچنین می تواند برای بامهایی که مفاهیم "معماری سبز" را مد نظر قرار می دهند، نظیر پانلهای خورشیدی و یا صفحات فتوولتائیک، بکار رود.


تاریخچه کاربرد بامهای سبز

بامهای سبز مدرن که از سیستم لایه های پیش ساخته تشکیل می شوند، بالنسبه پدیده ای نو می باشند. این نوع بامها در دهه 1960 در آلمان توسعه و به بسیاری از کشورهای اروپا گسترش یافتند. بر اساس برآوردهای موجود، امروزه حدود 10 درصد از کل بامهای آلمان، بام سبز می باشند. ایلات متحده نیز بامهای سبز قابل توجهی دارد، اما تعداد آنها به اندازه اروپا نیست.

مزایای بامهای سبز
• تامین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان – به دلیل قراردادن حیاط و پاسیو
• امکان پرورش میوه جات، سبزیجات و گلها
• کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری) – بویژه اگر بصورت شیشه ای بوده و بعنوان گلخانه و یا سیستم گرمایش غیرفعال خورشیدی عمل نماید. بر اساس پژوهشی که در سال 2005 توسط Brad Bass از دانشگاه تورنتو انجام یافت، نشان داده شد که بامهای سبز می توانند اتلاف گرمایش و مصرف انرژی را در زمستان به مقدار قابل توجهی کاهش دهند.
• کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
• افزایش محدوده زندگی (بامهای سبز می توانند بعنوان فضای تفریح، استراحت مورد استفاده قرارگیرند.)
• کاهش سیلاب
• تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا
• كاهش و تعدیل شدت صداهايي كه تا dB18 وارد ساختمان مي شود و از آن خارج مي شود به میزان dB3 يا بيشتر
• افزایش زیستگاه جانداران در مناطق مسکونی
• بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم كردن يك فضاي سبز زيبا
• بالا بردن طول عمر غشاي بام (دو يا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوايي
• افزایش ارزش ملك


معایب بامهای سبز
• برخی پیامدهای منفی استفاده از بامهای سبز به شرح زیر است:
• نیاز به تقویت سازه بامهای موجود برای استقرار بام سبز و وجود این حقیقت که اغلب این بامها برای حضور انسان طراحی نمی شوند.
• در برخی موارد، تطبیق طراحی این بامها با شرایط اقلیمی منطقه کاری دشوار است.
• بامهای سبز همچنین نیازمند معیارهای سازه ای قابل قبول می باشند. بسیاری از بامهای موجود، بدلیل بار وزن ملزومات خاک و گیاهان برای دارابودن بام سبز مناسب نیستند. (در این بین یک دال بتنی در تبدیل به بام سبز بسیار کاراتر از دالهای چوبی یا فلزی است).
__________
 

به نام خدا
بامهای زنده - Green Building Live Roofs - قسمت سوم
فرنوش دباغیان (دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه شهید بهشتی)

Email: Farnoshhd@yahoo.com

سمیه هوشمند (دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه شهید بهشتی)

Email: Somaye.hooshmand@yahoo.com


3-1 خطاهای اجرایی و راه حل های آن
خطاهایی در حین انجام کار اتفاق می افتد که می تواند تأثیرات منفی در عملکرد بام های زنده بگذارد. اثرات ناشی از این خطاها شامل:
تجمع آب Water stagnation
نشست محیط کشتCompacted substrate
پراکندگی در اثر باد Wind sweep & uplift
واژگون کنندگی در اثرباد Topple effect
کند شدن رشد گیاه Poor plant growth

3-1-1 تجمع آب- Water stagnation
- دلایل:
• نفوذپذیری کم خاک
• لایه زهکش نامناسب
• خروجی نامناسب زهکش

- راه حل:
• به کارگیری شیب مناسب
• نصب لایه زهکش مناسب
• به کارگیری لایه زهکش سالم و مناسب3-1-2 نشست محیط کشت- Compacted substrate
- دلایل:
• دانه بندی ریز خاک
• وجود رس بیش از حد در خاک
• افزایش مواد آلی در خاک

- راه حل:
• تعیین دانه بندی طبق جدول های استاندارد
• حذف دانه های کمتر از 63/0 mm تا حد ممکن
• کاهش مواد آلی

3-1-3 پراکندگی در اثر باد- Wind sweep & uplift
- دلایل:
• کم بودن جرم حجمی خاک
• عدم وجود پوشش گیاهی نامناسب
• نصب و اجرای نامناسب
• عدم توجه به باد در طراحی

- راه حل:
• بکارگیری کیسه های شنی بر روی لبه لایه ها
• جعبه های پیش ساخته گیاهی
• توری ضد فرسایش
• استفاده از لبه ها
3-1-4 واژگون کنندگی در اثرباد- Topple effect
- دلایل:
• انتخاب گیاهان نا مناسب
• مهاربندی نامناسب
• ناکافی بودن عمق لایه های زیرین

- راه حل:
• انتخاب گونه های مناسب با نظر متخصص
• عمق مناسب لایه کشت
• طراحی مهارهای مناسب
• استفاده از دال های بتنی برای مهار بندی خاک روی آن به افزایش وزن آنها کمک می کند.پوشش سبز بايد به گونه اي طراحي شود که دربادهاي شديد نيز استوار و بي حرکت باقي بماند. نيروي باد در نواحي مختلف بام متغير است. در مرکز اين نيرو نسبتاً کم است و حتي وزن يک لايه نازک خاک براي بي حرکت ماندن کافي است ولي اين نيرو در گوشه ها و اطراف بيشترين مقدار را دارد به گونه اي که حتي ممکن است نياز به سنگ هاي بزرگ و يا سنگ فرش کردن باشد تا باد پوشش را حرکت ندهد.
هر چه ارتفاع ساختمان بيشتر باشد، خطر تکان باد بيشتر مي شود. معمولاً چنانچه عايق رطوبت مقيد شده باشد و يا به وسيله روشهاي مکانيکي ثابت شده باشد، مشکلي پيش نمي آيد. با اين حال چنانچه عايق رطوبت به خوبي در محل خود قرار نگرفته باشد و يا مانند سقف هاي وارونه عايق حرارتي بالاي آن قرار گيرد، خود وزن پوشش سبز به ثابت ماندن کمک مي کند. در نقاط بادخيز و در بام هاي شيب دار لازم است از فرسايش خاک جلوگيري شود تا پوشش گياهي تنک و کم پشت نشود.

3-1-5 کند شدن رشد گیاه Poor plant growth
- دلایل:
• انتخاب گونه های ضعیف
• عدم هماهنگی نوع سیستم بام بانوع گیاه انتخاب شده
• زیر ساخت و لایه کشت نامناسب
• عدم نگهداری بعد از کاشت

گیاهانی که کاشته میشود بسته به نوع باغ بام به نگهداری احتیاج دارد. در پوشش گسترده مراقبت بسیار کمی لازم است. در بعضی مواقع سرکشی سرایدار لازم است و در مواردی که گیاهان خاصی کاشته شده باشد به باغبان و بازرسی فنی نیاز است.

گياهان ريشه دار در فصل هاي مناسب کشت و پس از کاشت به مقدار مورد نياز آبياري مي شوند. هنگامي که کاشت پايان پذيرفت، نگهداري شروع مي شود. اين عمل در بازه هاي زماني منظم صورت مي گيرد تا پوشش به 60 تا 70 % از مقدار نهايي خود برسد. پس از بازرسي نهايي بهتر است به صورت توافقي نگهداري منظمي صورت پذيرد. توجه شود در هر نوع روش کشت خاک بايد در 4 هفته اول مرطوب نگه داشته شود.

آبیاری و سیستم های آبیاری باغ بام
آب باغ از دو منبع تامین می شود:
• آبياري مصنوعی
• آبیاری طبیعی(آب باران)

آبياري مصنوعی باغ از دو روش ممکن است تامين شود: روش دستي و روش اتوماتيک. روش اتوماتیک هم به دو صورت آنالوگ و دیجیتال انجام میشود که ممکن است یک ایستگاهه یا چند ایستگاهه باشد. در هر دو روش رطوبت لازم براي خاک و ريشه ها تامين مي شود. آب باران نيز براي تامين کردن آب مورد نياز استفاده مي شود. به هر طريقي که آبياري انجام شود، آب مازاد بر رطوبت خاک از طريق لايه هاي تصفيه کننده آب و لايه زهکش ذخيره مي شود و تا دوره اي نسبتا طولاني آن را از آبياري مجدد بي نياز مي سازد. از سوي ديگر هر گونه آب اضافي بر روي لايه ضد رطوبت ريخته و از طريق شيب بام به بيرون انتقال مي يابد. آب باران اضافي مي تواند پس از تصفيه شدن در مخازني ذخيره گردد و براي مثال در سيستم فلاش تانک سرويس ها آب آنها را تامين نمايد. لايه عايق بام ساخته شده از پلي پروپيلن فشرده از انتقال هر گونه رطوبت به سقف جلوگيري مي کند.

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Green_roof
http://www.lid-stormwater.net/greenroofs/greenroofs_home.htm
http://www.epa.gov/heatisland/strategies/greenroofs.htm
http://www.hrt.msu.edu/faculty/Rowe/Green_roof.htm
http://www.greenroofs.net/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=40
http://www.nrel.gov/docs/fy04osti/36060.pdf
http://www.garlandco.com/green-roof-history.html
www.liveroof.com
منبع:باشگاه مهندسان ایران
__________________
الهی رضائم برضائک وتسلیما لامرک

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم دی ۱۳۸۹ساعت 11:49  توسط محقق: غلامرضا صادقي   |